Haber

ABD Başkanı Biden, George Floyd Polis Reformu yasasını geçirmeye çağırdı

YENİ ABD Lideri Joe Biden, siyahi George Floyd’un polis şiddetinde ölmesinin ardından Minneapolis polisinin hak ihlalleriyle suçlanmasının ardından Kongre’yi “George Floyd Polis Reformu” yasasını bir kez daha geçirmeye çağırdı.

Biden, Floyd’un 3 yıl önce polis şiddetiyle hayatını kaybetmesinin ardından başlatılan soruşturmada Minneapolis polisinin “anayasal hakları ihlal etmek” ve “azınlıklara karşı ayrımcılık yapmakla” suçlanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Rapordaki bulguların “rahatsız edici” olduğuna dikkat çeken Biden, Kongre’nin ırk ayrımcılığıyla mücadele ederek kamu güvenliğini güçlendiren ihtiyatlı reformları geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Biden, “Amerikalıların büyük çoğunluğu aynı şeyi istiyor: güven, güvenlik, hesap verebilirlik” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Bu bağlamda gerekli finansman, eğitim ve çalışanların değerine işaret eden Biden, özellikle beyaz olmayan topluluklar için yapılacak daha çok şey olduğunu kaydetti.

Biden, Kongre’ye George Floyd Polis Reformu yasasını geçirmesi çağrısında bulunarak, bu bağlamda elinden gelenin en iyisini yapacağını vurguladı.

Adalet Bakanlığı raporu

ABD Adalet Bakanlığı’nın Floyd cinayetiyle ilgili soruşturma raporu, Minneapolis polisinin “yanlış öldürücü güç” de dahil olmak üzere çok sayıda güç kullandığını ve bireylerin anayasal olarak korunan haklarını ihlal ettiğini ortaya koydu.

Raporda, polisin hafif bir kabahat işleyen ve hatta bazen hiç suç işlememiş kişilere karşı yıllarca tehlikeli teknikler ve silahlar kullandığı, polisi kızdıran veya eleştirenlerin zorla cezalandırıldığı belirtildi.

Rapor ayrıca, yardım istendiğinde hem polisin hem de belediyenin “davranışsal sağlık sorunları” olan kişilere, siyahlara ve Yerli Amerikalılara karşı ayrımcılık yaptığına dikkat çekti.

George Floyd’un ölümü

Minneapolis, Minnesota’da polis memuru Derek Chauvin, 25 Mayıs 2020’de 46 yaşındaki siyahi George Floyd’u dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına aldığında dizini 9 dakika 29 saniye boyunca boynuna bastırarak ülke gündemine damgasını vurdu.

“Nefes alamıyorum” sözleriyle polise dakikalarca yalvaran Floyd, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılırken daha sonra yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu