Haber

ABD, İsrail’in Gazze’deki Ürdün sahra hastanesini bombalamasından endişeli

ABD’li yetkililer, İsrail’in Gazze’de Ürdün’ün sahra hastanesinin çevresini bombalaması sonucu sağlık çalışanlarının yaralanmasından endişe duyduklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Blinken’in Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman el-Safedi ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Açıklamada Blinken’in, İsrail’in Gazze’deki Ürdün Sahra Hastanesi çevresini bombalaması sonucu sağlık çalışanlarının yaralanmasından “derin endişe duyduğunu” belirttiği belirtildi. “Bakan Blinken, hastanelerdeki sivillerin ve sağlık çalışanlarının korunması gerektiğini vurguladı.” Açıklamaya yer verildi.

Açıklamada, Blinken’in Gazze’deki insani yardım çalışmalarından dolayı Ürdün’e teşekkür ettiği ve ABD’nin iki devletli çözüme olan bağlılığını vurguladığı belirtildi.

Sağlık çalışanlarını korumak için Sullivan’dan çağrı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sahra hastanesinde çalışanların yaralanmasından derin endişe duyduklarını belirtti.

Gazze’deki Filistinlilere hizmet veren sağlık çalışanlarına minnettar olduklarını belirten Sullivan, “Çatışmada hayati görevler üstlenen sağlık çalışanlarının korunması gerekiyor.” mesajı verdi.

İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Mescid-i Aksa başta olmak üzere Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

İsrail ordusunun verilerine göre 7 Ekim’den bu yana 51’i Gazze’de, 6’sı Lübnan sınırında yaşanan çatışmalarda olmak üzere 372 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze hükümetine göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 4 bin 710’u çocuk, 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi hayatını kaybetti.

İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda 200 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlediler. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınırda 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu