Haber

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Çocuklara Kitap Günleri Etkinliği

“Kitap Günleri” etkinliği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşların bakım ve koruması altındaki çocukların katılımıyla başladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Cumhuriyetin 100. yıl dönümü kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda bakım ve koruma altındaki çocuklara yönelik Dünya Çocuk Kitap Haftası etkinliklerinin düzenlendiği belirtildi. .

Bu kapsamda düzenlenen Kitap Günleri etkinliğinin çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı, bilinçli okuryazar olmalarını, bilişsel ve zihinsel gelişimlerini desteklemeyi, milli ve kültürel değerleri öğrenmelerini, kişisel yeteneklerini keşfetmelerini ve okuma kültürü oluşturmayı amaçladığı belirtildi.

Masal-hikâye resitalleri düzenlenecek

Çocuk bakım kurumlarına yaş gruplarına uygun olarak “Çocuklara Yönelik Türk Masallarından Seçmeler” setinin yerleştirileceği belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

“Korunma ve bakım altındaki yabancı uyruklu çocukların bireysel ihtiyaçları dikkate alınarak, Bakanlığa bağlı çocuk bakım kurumlarında farklı dillerde kitaplar bulundurulacak. Alanında uzman kişilerin katılımıyla hikâye okuma ve yazma atölyeleri oluşturulacak. Koruma ve bakım altındaki çocukların önemi ve yetenekleri ortaya çıkarılacak. “Çocuk bakım kurumlarında 4-10 yaş arası çocukların katılımıyla masal-hikâye dinletileri düzenlenerek çocukların hayal gücü zenginleştirilecek” “

Çocuk kitabı yazarları ve öykücülerin katkı sağlayacağı, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının destek vereceği, yıl boyunca devam edecek programın çocukların birçok alanda gelişimine katkı sağlamayı hedeflediği bildirildi.

pazaryolu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu