Teknoloji

Apple, yeni Apple Watch Ultra’yı ve daha sonra iPhone’larını 3D olarak basabilir

Ünlü Apple analisti Ming Chi KuoBirkaç gün önce yayınlanan bir haberde, İkinci nesil Apple Watch Ultra, yeni bir 3D baskı üretim teknolojisinden yararlanacak. söylendi. Apple’ın üst düzey eserler üretmek için 3D baskı kullanması garip gelebilir, ancak bu üretim doğal olarak evde kullanabileceğiniz tipik bir 3D yazıcı ile yapılmayacaktır. Apple bu geçişi yaparsa, bu üretim geliştirmesi gelecekteki Apple cihazlarını etkileyebilir ve gelecekteki iPhone’larda da kullanılabilir.

Paslanmaz çelik çerçevesiyle şık görünen ve alüminyumdan daha güçlü olan iPhone’lar, bu gibi avantajları nedeniyle çoğu zaman muadillerine göre daha ağır oluyor. Akıllı saat tarafında ise paslanmaz çelik 45 mm Apple Watch 8’in 51,5 gr, titanyum 49 mm Apple Watch Ultra’nın ise 61,3 gr ağırlığında olduğunu belirtelim.

Titanyum ile iPhone’un ölçek sorununun çözülmesi amaçlanıyor. Bu metal paslanmaz çelikten çok daha güçlüdür, ancak daha hafiftir. Bununla birlikte, titanyum bileşenlerin üretimi maliyetli olabileceğinden, seri üretimde bir titanyum iPhone görmedik. Söylentilere göre iPhone 15 Pro Max, titanyum çerçeveye sahip ilk model olabilir.

Gelecekte tüm iPhone’ların titanyuma geçmesi mümkün olabilir ve 3D baskı teknikleri bu yolculuğu kolaylaştırabilir . Ming-Chi Kuo, Apple’ın 3D baskı teknolojisini kullanmasının, tüm bölümü bu tekniği diğer cihazların üretimine dahil etmeye teşvik edeceğine inanıyor: Apple kullanmaya başladığından beri CNC hızla büyüdü ve 3D baskının bu başarı öyküsünü tekrarlaması mümkün olabilir. Lazer bileşenleri için ana tedarikçiler IPG Photonics ve 3D yazıcılar için ana tedarikçiler Farsoon ve BLT’dir.

Analist, Apple’ın titanyum kullanmaya olan ilgisi nedeniyle araçları için 3D baskı bileşenlerini incelemeye başladığını söylüyor. 3D baskı, titanyum kesimleri için CNC makinelerini kullanmaktan daha uygun maliyetli ve verimli olabilir: 3D baskı, CNC çıkarmalı üretimden daha az israfa neden olan bir eklemeli üretim sürecidir. 3D baskı ile üretilen titanyum parçalar, titanyumun fiyatı daha yüksek olduğu için daha uygun maliyetlidir.

Elbette bu, Apple’ın yakında 3D baskı yoluyla iPhone metal çerçeveleri yapmaya başlayacağı anlamına gelmiyor. Ancak bazı bileşenler 3B yazdırmayı kullanabilir. Kuo’nun verdiği bir örnek bir rakipten geliyor: onur, etkileyici bir biçimde katlandığında yaklaşık bir iPhone kalınlığı olmayı başarıyor. Magic V2 katlanabilir telefon3D baskı teknolojisi kullanılarak üretilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu