Haber

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin: “Koordinasyonla Bu Şehirleri Yeniden Yükselteceğiz”

UĞUR İSTANBULU

ArtvinBelediye Başkanı Demirhan Elçin, “Yaklaşık 13-14 milyon kişilik bir alanı etkileyen bir deprem oldu. Devlet olarak bununla baş etmek kolay değil ama biz bu şehirleri iyi bir şekilde yeniden kurabiliriz. ama yine söylüyorum devletin bütün kurumlarıyla iyi bir koordinasyonla bunun üstesinden geleceğiz.”

13-14 MİLYON KİŞİYİ ETKİLEYEN BİR SARSMA OLDU”

Başkan Elçin, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremzedelere yönelik yardım çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Devletin şefkati, milletin şefkati onlara en azından kendilerini koruyacak bir ortam sağladı. Kışın bu soğukta ve karda temel ihtiyaçlarını ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabildiklerine ilişkin, “Umarım deprem 13-14 milyon kişinin yaşadığı bölgeyi etkiler. Maalesef bu deprem, bu sayı ve dışarıdaki yakınları ile eşleri ve arkadaşları aynı anda baktığında deprem bölgesinde yaşayan insanların büyük bir bölümünü etkiledi” dedi.

Başkan Elçin şunları söyledi:

“ÇÖZÜLMEYEN BİR SORUN DEĞİL”

“Devlet olarak bununla baş etmek kolay değil. Bilelim ki önemli bir sorun ama çözülemeyecek bir şey değil. İyi koordine edilirse bu şekilde çözülebilir. Her şey yolunda değil.” para ama bunun yerine dış mali kaynaklardan kredi alıyoruz, kimi köprüler için, kimi barajlar için, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’den bağışlar geliyor, başka ülkelerden alınan yardımlar var, bu paralar faizle bile veriliyor. Aynı zamanda şehirlerdeki insanların psikolojisi düzeliyor ve o şehre ‘dökülen su kabı doldurmaz’ diyorlar ama asla olmazsa büyük sorumluluk var. deprem nedeniyle göç eden insanlarımızın memleketlerine dönerek bunu telafi edecek şekilde yaşamlarını devam ettirebilmeleri için belediyeler ve mülki idare ve bu sorumluluğun da yerine getirilmesi gerekmektedir.

“İLÇE BELEDİYELERİYLE EŞORLU BİR ŞEKİLDE BÖLGEYE YARDIMLARI GÖNDERİYORUZ”

Biz Artvin Belediye olarak ilk günden itibaren yardım göndermeye başladık ve son olarak yakacak sıkıntısı olarak odun gönderdik, ondan önce de ısıtıcı gönderttik. İlçe Belediyelerimiz ile koordineli olarak her belediyemiz farklı noktalara yardım göndermeye çalıştı. Gaziantep’ten Hatay’a yardım gönderdik. Son olarak Malatya Battalgazi’ye odun gönderdik. Yine valimizin isteği üzerine itfaiyemizi Kahramanmaraş’ta AFAD’a gönderdik. Bölgede yardımların doğru bir şekilde dağıtılmadığını maalesef ekranlarda gördük ve bu bizleri üzdü.

“EĞİTİMLE OYNAMAYIN”

Pandemi döneminde yaşadığımızı ve şimdi de öyle olduğumuzu söylemek istiyorum; Bir ülkenin eğitimiyle oynanmaz ve bunu çok net söylüyorum. Deprem olmuş ve pandemi olmuş ama o gün deprem ve pandemi nedeniyle eğitim alamamışsa ya yazın bütünleme eğitimi almalı ya da bir yıl kayıpla eğitimine devam etmeli. Pandemi döneminde iki yıl teknisyenlik okuyan gençlerimizi gördük ve bu iki yıl okuyan gençlerimizin yüzde doksanı okula gitmedi, uzaktan eğitimle okulu bitirdi. Okulu bitirdiğimizde temelde eğitim eksik diyoruz ve yetmiyor diyoruz. Maalesef hiç eğitim almadan okulu bitiriyorlar ve ‘mühendis geliyor mühendis bir şey bilmiyor’ dediğimiz belediyeye teknisyen tutacağız. Evet, şimdi ne diyelim? O yüzden tekrar ediyorum deprem bölgesi dışındaki okullarımız açılmalı, üniversitelerimiz açılmalı, eğitime devam edilmelidir. KYK Yurtları analiz edilmiyor ve KYK yurtlarının kapasitelerini biliyoruz. Aslında, ülke genelindeki öğrencilerin yarısından fazlası yurt dışında ve Artviniçinde böyle.

“ARTVİN’E GELMEK İSTEYENLERİ GETİRİYORUZ”

Deprem bölgesinden ayrılan veya çıkmaya çalışan ancak başvuruda bulunamayan vatandaşlarımız belediyemize başvurmaları halinde deprem bölgesinden çıkartılacaktır. Artvin gelmelerini sağlıyoruz. Aynı zamanda deprem bölgesinde yaşayan ancak iş için Artvin’de bulunan vatandaşlarımızın deprem bölgesine ücretsiz gitmelerini sağlıyoruz.

“PANDEMİDEKİ GİBİ DEPREMDE KRİZ MASASINA MÜDAHALE ETMİYORUZ”

Burada Artvin Valiliği’nde oluşturulan kriz masası bize ne yapacağımızı, nasıl bir araya geleceğimizi ve vatandaşlarımıza nasıl yardımcı olabileceğimizi, Belediye olarak bir katkı yapıp yapamayacağınızı sormadı. Gelen vatandaşlarımızın kanalizasyon, su sorunu ve temizlik sorunu olacak. Bu konuda ‘belediye yetmedi, belediye berbattı, yetmedi’ denilecek. Belediye belki çok kötü belki yetersiz ama oraya gelen vatandaşlarımızın yaşam kalitesini neden düşürüyorsunuz? Ne yazık ki bugüne kadar sormadıkları gibi kimse de bize sormuyor ve depremden sonraki günlerde de Devlet yetkilileri tarafından yazılı ve sözlü hiçbir şeye davet edilmedik. Bunu da kınıyorum ama hiç kıymeti yok, biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Yardım yapılacaksa biz yaparız ve Belediye olarak Artvinli nasıl temsil edilecekse ona göre halkımızı temsil ederiz. Biz ayrıştırıcı değil, birleştiriciyiz. Pandemilerde, milli bayramlarda, bayramlarda birebir işler yapılıyor. Böyle durumlarda parti olmaz. Devlet başka, parti başka. 31 Mart’ta Artvin Belediye Başkanı seçildim, yakamda Atatürk rozeti var, o gün, bugün yakamda Atatürk rozeti dışında başka rozet takmadım. Bana oy verenler ve vermeyenlerle aynı şekilde hizmet etmeye çalışıyorum.”

Kaynak: ANKA / Yerel

caykara-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu