Ekonomi

Ayakkabı boyacısı esnaf maliyetlerden şikayetçi

MUSTAFA USTASI

Sinop’ta ayakkabı boyacısı olan Mustafa Coşar, “150 liraya aldığım deri boyası 300 lira. Buna gücümüz yetmiyor” dedi. ayakkabı boyacısı olan Hasan Gezgin; “Geçim zor. 50 lira şimdi 5 lira. Paranın kıymeti yok. Hayat pahalı. Kazandığım para yetmiyor. Oradan buradan borçlanıyoruz. Emekli maaşı olanlar biraz daha yüksek maaş alsınlar. En azından emekliler için asgari ücreti yapın” dedi.

Ayakkabı boyayarak geçimini sağlamaya çalışan Sinoplu esnaf, artan maliyetler nedeniyle zor durumda kaldıklarını belirtti.

“BU KADAR BOYAMAYACAĞIM BİLE 50-100 LİRA KIYMA ALIYORUM”

Ayakkabı cilacısı olan Mustafa Coşar ise şu sözleri verdi:

“Her şeyin en değerli olduğu dönemdi. Bu dönemde sıkıldık, hala sıkıldık. Para kazanıyoruz ama o kadar kazanmıyoruz. Kazandığımız için hiçbir şeyimiz kalmadı. Her şey değerli. Nereye uzansam ulaşamıyorum bazen ulaşamıyorum işte bu kadar.” Ressam olmama rağmen 50-100 liralık kıyma alıyorum. Pazar gitti. Hayat değerlidir. Müşteri bana fiyat için tepki gösteriyor. ‘Boya geldi, ne yapalım’ diyorum. Mesela boyayı 40 liradan alıyorduk, şimdi 55 lira. Ressam ne yapmalı? Ressam ister istemez zam yapmak zorunda kalıyor. 10 liraya resim yapıyorduk. Boya artınca 15 lira yaptık. Kazandığım paradan memnun değilim. yetişemiyorum Masada her zaman eksiklikler vardır. Deri boyama da yapıyorum. İşi halletmek için yeterli. 150 liraya aldığım deri boyası 300 lira. Bunu karşılayamayız.”

“BENİM KAZANDIĞIM PARA YETMİYOR. EMEKLİLER ASGARİ FİYATA ALMAK GEREKİYOR”

ayakkabı boyacısı olan Hasan Gezgin; “Geçim güçtür. 50 lira şimdi 5 lira. Paranın kıymeti yok. Hayat değerli. Kazandığım para yetmiyor. Oradan borç para alıyoruz. Evin kirası var, elektriği ve suyu var. yetmiyor 7 bin 500 lira alıyorum ben 7 bin 500 lira alıyorum bu paranın 4 bin lirası kira elektrik su faturası para bitiyor büyüklerimiz yardımcı olur inşallah isteyene biraz daha yüksek maaş versinler Emekli maaşı olsun, emekliler için en azından bir taban fiyat yapsınlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu