Haber

BioNTech’in aşılarına tazminat davası açıldı

Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından Almanya’da kurulan şirket bugün hakim karşısına çıkıyor. Almanya’da hizmet veren iki hukuk bürosu, müvekkillerinin başvurusu üzerine adli süreci başlattı. Yapılan açıklamada müvekkillerin sağlığında “kalıcı hasar” oluştuğu ve bu nedenle tazminat davası açıldığı açıklandı.

AŞI KULLANAN SAĞLIK ÇALIŞANININ DENEYİMLERİ “BEYİN SİSİ”

Adı açıklanmayan kadının orta yaşlı bir sağlık çalışanı olduğu da belirtildi. Söz konusu sağlık çalışanı, kalp ritm bozukluğu, vücudunun üst bölgesinde ağrı, kol ve bacaklarda şişlik, yorgunluk, uyku bozukluğu ve beyin bulanıklığı gibi belirtiler nedeniyle meydana gelen bedensel zararlar için 150 bin euro tazminat talep etti. aşılamadan sonra ortaya çıktığını söyledi. Davacı ayrıca belirlenemeyen maddi zarar için tazminat talebinde bulunmuştur.

1 MİLYON AVROYA KADAR İSTENİYOR

Hamburg’daki bölge mahkemesinde görülecek davanın bu taraftaki yüzlerce iddiadan biri olduğu ve iki hukuk firmasının açtığı davalardan 1 milyon avroya varan tazminat istendiği belirtildi.

BIONTECH: AŞI İLE YAN ETKİLERİ ARASINDA AÇIK BİR BAĞLANTI GÖSTERMEDİLER

BioNTech ise dava sürecine ilişkin bir açıklama yaparak üretilen aşıların güvenlik denetimlerinin yapıldığından bahsetti. BioNTech yetkilileri, “Davada davacı ve avukatları, koronavirüs aşısı ile görülen yan etkiler arasında net bir bağlantı gösteremedi.”

KİM ÖDEYECEK?

İngiliz haber ajansı Reuters’in haberinde, BioNTech’in davayı kaybetmesi halinde ödemeyi kimin yapacağı belli değil. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bazı kaynaklar, “Avrupa Birliği ile yapılan toplu sözleşmelerde BioNTech ve Pfizer, olası her türlü yasal masraftan ve olası tazminattan tamamen veya kısmen feragat etme hakkına sahiptir. Bu durum, AB hükümetlerini bu tazminatı ödemeye zorlayabilir. “

İTALYA’DA BENZER DAVALAR AÇILDI

Almanya’da aşılardan kalıcı olarak zarar gören bireyleri koruyan bir sistem varken ABD’deki Covid-19 aşı üreticileri olası bir yasal süreçte dokunulmazlık aldı. Bugün görülecek davaya taraf olan Rogert & Ulbrich adlı hukuk firması yaklaşık 250 kişi adına dava açılacağını belirtirken, Caesar-Preller isimli şirket 100 davayı inceleyeceğini açıkladı. Almanya’da olduğu gibi İtalya’da da benzer davalar açıldı.

besikduzuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu