Ekonomi

Borsa gün ortasında yüzde 0,51 değer kazandı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 0,51 artışla 8.201,64 puana yükseldi.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde olan BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 41,74 puan artarak saat 13:00 itibarıyla 8.201,64’e yükseldi. Toplam işlem hacmi 55,8 milyar lira olarak gerçekleşti.

Sigorta endeksi yüzde 4,60 arttı

Bankacılık endeksi yüzde 1,61, holding endeksi ise yüzde 1,20 değer kazandı. Sektör endekslerinde en çok kazanan yüzde 4,60 ile sigorta, en çok kaybeden ise yüzde 1,93 ile inşaat oldu.

Arz kısıtlamalarının ardından artan petrol fiyatlarından kaynaklanan endişelerin devam etmesi nedeniyle küresel piyasalar olumsuz bir seyir izlerken, gözler bugün ABD’de açıklanacak enflasyon verisinde.

Analistler, ülkede açıklanacak enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yıl sonuna kadar hangi adımları atacağına dair sinyaller verebileceğini söyledi.

8.100 ve 8.000 puan destek noktasında

Para piyasalarındaki fiyatlamanın bankanın Eylül toplantısında politika faizini sabit tutacağının kesin olduğunu gösterdiğini hatırlatan analistler, Fed’in Kasım toplantısında nasıl bir yol izleyeceği konusunda hala belirsizliğin bulunduğunu ifade etti.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yıl sonuna kadar faiz indirimi yapma ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını, enflasyon verileri sonrasında fiyatlamalarda değişiklik olabileceğini belirtti.

Enerji sektöründe bir süredir yaşanan arz kaygılarının bugünkü enflasyon verilerini etkilemiş olabileceğini belirten analistler, aylık Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) yüzde 0,6 artış beklendiğini hatırlattı. Bir önceki ayda TÜFE aylık bazda yüzde 0,2 oranında artmıştı.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, öğleden sonra ABD’de yurt dışında enflasyonun takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.300 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, 8.100 ve 8.000 puanlarının direnç konumunda olduğunu kaydetti. destek pozisyonundalar.

gazipasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu