Ekonomi

Borsada tüm zamanların zirvesi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 3,67 yükselerek günü 7.714,38 puanla tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışı olarak tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 272,88 puan artarken, toplam işlem hacmi 156,2 milyar lira ile rekor seviyeye ulaştı.

Sigorta en karlısıydı

Bankacılık endeksi yüzde 0,72, holding endeksi yüzde 4,48 yükseldi. Tüm branş endeksleri yükselirken sigorta yüzde 6,64 ile en çok kazandıran oldu.

Dün ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına devam etmeyeceğine dair beklentilerin güçlenmesine rağmen, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin yukarıda gerçekleşmesiyle küresel piyasalar negatif seyirde. beklentiler.

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Temmuz’da aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 0,8 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Analistler, ülkede beklentilerin üzerinde gerçekleşen ÜFE’nin ülke ekonomisindeki enflasyon endişelerini artırdığını belirterek, verilerin Fed’in enflasyonla mücadelesinin henüz sona ermediğini ortaya koyduğunu belirtti.

Önümüzdeki hafta konut satışları, bütçe dengesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yurt dışı katılımcı anketi, Fed Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları, Japonya ve Euro Bölgesi’nde enflasyon ve büyüme, Türkiye’de enflasyon İngiltere, ABD ve Çin’de sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.750 ve 7.850 seviyelerinin direnç konumunda, 7.500 puanın ise direnç konumunda olduğunu kaydetti. takviye konumu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu