Haber

Deprem Bölgelerine Sağlanan İçme Suyu

Tarım ve Orman Bakanlığı, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Malatya ve Adıyaman’da açılan 93 kuyudan yaklaşık 500 bin kişiye günde 165 bin 715 ton içme suyu verildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün Kahramanmaraş’ta depremlerden etkilenen yerlerde bozulan içme ve kullanma suyu hatlarının onarımı için başlattığı çalışmaların büyük bölümü tamamlandı. Devam eden projelerin kısa sürede tamamlanması hedeflenmektedir. Zelzele bölgesinde içme suyu kaynakları, isale hatları, arıtma tesisleri, antrepo irtibat hatları ve depolarda oluşan hasarlar giderilerek, il ve ilçelerin depolarına arıtılmış içme suyu ulaştırıldı.

İçme, kullanma ve sulama ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Kahramanmaraş, Hatay, Malatya ve Adıyaman’da DSİ sondaj makineleri ile toplam 93 adet kuyu açılmıştır. Bu kuyulardan 500 bin kişiye 165 bin 715 ton içme suyu ve günde 556 hektar arazinin sulanması sağlandı. 19 kuyunun açılması için çalışmalar devam ediyor. Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Elazığ ve Diyarbakır’da bulunan 515 kooperatif kuyusunun sarsıntı sonrası durumu denetlenirken, diğerlerinin denetim çalışmaları sürüyor.

Şehir şebekelerine bakım ve onarım desteği

Ayrıca İLBANK ve su kanal işletmeleri sorumluluğunda şehir şebekelerinde meydana gelen arızalarda bakım, onarım ve malzeme takviyesi yapılırken konteyner şehirlerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projeler yürütülmektedir.

Açıklamada, il ve ilçe merkezlerinde yürütülen projelerin detaylarına da yer verildi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda içme suyu ihtiyacının karşılanması için yürütülen çalışmaları takdirle karşıladı. Bakan Yumaklı, “Depremden etkilenen illerimizde vatandaşlarımızın temiz içme ve kullanma suyuna ulaşabilmesi için çalışmalarımız ilk andan itibaren kesintisiz devam ediyor. İçme suyu projelerimizi tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz. hemen onları.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu