Haber

Fransa’da uyuşturucu kıtlığı devam ediyor

– Fransa’da uyuşturucu kıtlığı devam ediyor

LYON – Fransa’da parasetamol ve amoksisilin etken maddesi içeren ilaçların teminindeki sıkıntı haftalardır devam ediyor.

Fransa’da birçok ilaçta arz sıkıntısı var. Ülkede en çok reçete edilen amoksisilin ile ağrı kesici ve ateş düşürücülerin etken maddesi olan parasetamol bazlı ilaç bulmak zorlaştı. İlaç temininde zorluk yaşayan eczacılar, geçen yılın son döneminden bu yana ilaç dağıtımını bekliyor. Hükümet, ülkedeki ilaç kıtlığının temel sebebinin, Çin’de giderek kötüleşen korona virüs salgınının yol açtığı sağlık sorunlarında parasetamol ve amoksisilin aktif ilaçların aşırı tüketimi olduğunu savunuyor. Fransız hükümeti, ülkedeki uyuşturucu sorununu analiz etmek için parasetamol içeren ilaçların internet üzerinden satışını ocak ayı sonuna kadar yasakladı. Aralık ayına ait veriler, eczacıların yüzde 70’inden fazlasının resmi olarak ilaç kıtlığı bildirdiğini gösterdi. Bugün depolarımızda ilaç yok. Bu ilaçlar su ve yiyecek gibi temel ilaçlardır.

Lyon’da yaşayan eczacı Olivier Rosaire, ilaç kıtlığı döneminde sakin olamadıklarını belirterek, “Bu dönemde sakin kalmak isteseydim aylarca ilaç depolar, günlerimi ilaç aramakla geçirmezdim. . Kısa sürede ciddi sorunlara yol açabilecek bir durum var.”

Fransız eczacı, bu sorunun çözülmesi gerektiğini ve yetkililerin bu masrafları karşılaması gerektiğini belirterek, “Bu sorun bahara kadar çözülmeli çünkü salgın hastalıklar bu dönemde yayılıyor. Bu zorlukların ve mücadelenin sonuna kadar devam edeceğini düşünüyorum. 2023.”

Öte yandan Almanya, ABD, Kanada ve Avustralya’da amoksisilinin aktif özelliklerini içeren ilaçlarda arz sorunu yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu