Haber

Genç çiftçi domates fidelerini gazete ve sis bombasıyla koruyor

Amasya’da genç bir çiftçi, serasındaki domates fidelerinin tarımsal donlardan etkilenmemesi için ilginç yöntemler uyguladı. 10 bin civarında fidanı gazete kağıdıyla külah şeklinde saran Efe Fırat Çilli, gece saatlerinde kurulan sis bombasının dumanıyla ürünlerini korumayı başardı.

Amasya’nın Aksalur köyü Çayköy Mahallesi’nde yaşayan 22 yaşındaki Çilli, Meteoroloji’nin tarımsal don uyarısı sonrası ailesinin serasında önlem aldı. Dedesinin daha önce kullandığı yöntemi yeniden uygulamaya koydu. Atık gazete kağıtlarına külah şekli verip 13 TL’ye aldıkları fidanların etrafına sardı. Gece atılan sis bombasının oluşturduğu dumanın da etkisiyle tedbirlerini artırdı.

Bu dönemde etkili olan tarımsal dondan işlerinin korunmasını sağlayan Çilli, “Ben hem gazete kapattım. Sis bombası kullandım. Sabaha kadar serada duman oluştu. Sonuç güzel. , şimdilik zarar görmüyoruz.”

Kışın marul, roka ve terenin yetiştiği serasına domates ekecekleri günü bekleyen genç çiftçi, “Çiftçilik güzel bir şey. Babadan, dededen kalma bir meslek. Devam ediyoruz. o da aynı şekilde konuştu. – AMASYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu