Haber

İranlılar, Filistinlileri Desteklemek İçin Kudüs Gününü Kutluyor

İranTürkiye’de milyonlarca insan, Filistin halkı ve Filistin halkıyla dayanışmayı anlatmak için Cuma günü Uluslararası Kudüs Günü’nü kutluyor. İsrailİşgali kınamak için gösterilerle kutlandı.

İranŞehirlerinde mitinglere katılanlar Filistin halkına ve davasına destek sloganları atarken, İsrail

İranTürkiye’nin başkenti Tahran’da düzenlenen mitinglere katılan yürüyüşçüler, İsrail‘Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa yerleşkesine düzenlenen son baskınları ve uluslararası insan hakları örgütlerini’ kınayarak İsrail‘nin “suçlarına” karşı “sessizliğini ve eylemsizliğini” eleştiren bir açıklama yaptı.

İranBaşkan İbrahim Reisi, mitinglerde gazetecilere hitaben yaptığı konuşmada, İsrail(bazı) bölge ülkeleri ile ilişkilerin normalleşmesi, İsrailnin güvenliğinin sağlanmasına katkı sağlamadığını söyledi.

Şef, günün ilerleyen saatlerinde yaptığı açıklamada, İran’ın Filistin’in sadık bir destekçisi olarak konumunu hiçbir zaman değiştirmediğini söyledi.

İran’ın 1979’da Filistinlilere desteğini ifade etmek için başlattığı ve her yıl Ramazan ayının son Cuma günü kutlanan Kudüs Günü, bu yıl 14 Nisan’a denk geldi.

İsrail1967 Ortadoğu savaşından bu yana Doğu Kudüs’ün işgalini protesto etmek için İran’da ve bazı bölge ülkelerinde her yıl toplu mitingler düzenleniyor.

Bu yılki mitingler, bu ayın başlarında İsrail-Filistin ihtilafında Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınlar sırasında Filistinli ibadetçiler ve İsrail güçleri arasında çıkan çatışmaların ardından düzenlendi.

Güney Lübnan ve Gazze’den gelen militanların İsrail’e roket atması ve İsrail ordusunun hava saldırılarıyla karşılık vermesiyle İsrail sınırları boyunca çatışmalar yeniden başladı.

xinhua Haberler Ajans muhabirleri Tahran’dan bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu