Ekonomi

Japonya’da nükleer reaktörlerin ömrünün uzatılması

Japonya’da Ulusal Meclis, ülkenin nükleer reaktörlerinin 60 yıllık sınırın ötesinde çalıştırılmasına izin verecek bir yasa tasarısını kabul etti.

Enerji arzında kendi kendine yeterliliği artırmayı ve karbon salınımını azaltmayı hedefleyen Japonya, nükleer reaktörlerin ömrünü uzatma kararı aldı.

Meclisin olağan oturumunda, ülkedeki nükleer reaktörlerin mevcut 60 yıllık işletme ömrünün uzatılabilmesine ilişkin yasa tasarısı yasalaştı.

Kanun kapsamında, ülkedeki nükleer reaktörlerin etkin olarak çalışmadığı hizmet dışı kalma süreleri de toplam işletme cirosunun dışında sayılacak.

Nükleer Düzenleme Kurulu (NRA) 30 yıldan uzun reaktörlerin durumunu her 10 yılda bir denetleyecek ve Sanayi Bakanlığı uzatmayı onaylayacak.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi, “Bu (eski) reaktörler, her 10 yılda bir NRA’dan onay almadıkça faaliyete geçemeyecek” dedi. söz konusu.

Deprem ve tsunami nükleer erimeye neden oldu

Başbakan Kishida Fumio, hükümete ülkenin nükleer enerji tesislerinin en verimli ve maksimum kullanımı için formüller araştırması talimatını vermişti.

2011 depreminden sonra, Japon hükümeti nükleer reaktörlerin çalışma ömrünü ilke olarak 40 yıl ve güvenlik standartlarının karşılanması durumunda 60 yıl ile sınırladı.

Mart 2011’de 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami felaketi sonucunda kuzeydoğu bölgelerinde 15 bin 900 kişi hayatını kaybetti.

Fukushima Dai-içi Nükleer Santrali’nde reaktörde meydana gelen felaketin neden olduğu nükleer erime nedeniyle santral çevresindeki yerleşim alanları boşaltıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu