Haber

Kayıp 7 kişi aranıyor: Uçurumun kenarında 45 torba içinde ceset bulundu

Orta Amerika ülkesi Meksika’da yetkililer, Guadalajara kentinde bir uçurumun kenarında 45 çanta içinde insan cesetleri buldu. Çantalarda bulunan cesetlerin kesin sayısı şu anda bilinmezken, içlerinde hem erkek hem de kadınların bulunduğu belirtildi.

Jalisco eyalet savcılığı, geçen hafta kaybolan yedi çağrı merkezi çalışanı için arama başlattı. İlk ceset torbası 30 Mayıs Salı günü ülkenin batısındaki Guadalajara kentinde bulundu. Ancak, müteakip güneş ışığının olmaması ve zorlu arazi koşulları nedeniyle çalışmalar Çarşamba gününe kadar durduruldu. Daha sonra devam eden çalışmalarda çantalar içerisinde toplam 45 ceset bulundu.

CESARETİN TEŞHİS ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Savcılık, tüm kalıntılar toplanana kadar arama çalışmalarının devam edeceğini belirtirken, cesetlerin kimlik tespit çalışmaları sürüyor. Polis, itfaiye ve sivil savunma ekipleri cesetleri toplamak için birlikte çalışıyor. Savcılık, kayıp olduğu bildirilen 7 kişinin akıbetinin de araştırıldığını söyledi. Zorlu arazi ve yetersiz aydınlatma koşulları nedeniyle arama çalışmalarının birkaç gün daha sürmesi bekleniyor.

MEKSİKA’DA RESMİ SAYILARA GÖRE 100 BİNDEN FAZLA KİŞİ KAYIP

Ceset torbalarının uçurumun kenarına nasıl bırakıldığı henüz netlik kazanmadı. Ancak ülkede kaybolmalar oldukça yaygın. Resmi hükümet bilgilerine göre Meksika’da 100.000’den fazla kişi kayıp. Bu insanların çoğunun organize suç mağduru olduğu düşünülüyor. Ancak yanlış yapanlar nadiren cezalandırılır. Resmi veriler, 2007’den bu zamana kadar birçok kaybolma olayının yaşandığını gösteriyor. Bu tarih, devlet lideri Felipe Calderón’un ‘uyuşturucuyla savaş’ başlattığı yıla denk geliyor. Kayıpların üçte ikisi erkek, beşte biri ise 18 yaşının altındaki kişiler. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu