Haber

Mali’de tutuklu bulunan Fildişi Sahili askerleri için Togo Dışişleri Bakanı devreye girdi

Togo Dışişleri Bakanı Robert Dussey, Mali’de tutuklu bulunan 46 Fildişi Sahili askerinin serbest bırakılması için Mali’nin başkenti Bamako’ya gitti.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Fildişi Sahili ile Mali arasındaki askeri krize arabuluculuk yapan Togo Dışişleri Bakanı Dussey, ani bir ziyaret için Bamako’ya gitti.

Dussey’ye ziyareti sırasında Birleşmiş Milletler (BM) Barışı Koruma Operasyonlarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix ve BM Genel Sekreteri’nin Mali’deki Özel Temsilcisi El-Ghassim Wane eşlik etti.

Mali Devlet Başkanı Assimi Goita tarafından kabul edilen Dussey, Nijerya’daki Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu zirvesinde başkanların dile getirdiği “askerlerin serbest bırakılması” talebini Goita’ya iletti.

Mali’nin askeri hükümeti, 10 Temmuz’da başkent Bamako’da ülkeye gelen Fildişi Sahili’ne bağlı 49 askeri, “görev emri olmaksızın” savaş silahları ve mühimmatları bulundurdukları iddiasıyla “paralı asker” olarak yargılanmak üzere tutukladı.

Askerler 15 Ağustos’ta “devletin güvenliğini tehdit” suçundan tutuklanmış, 49 askerden 3’ü kadın Eylül başında serbest bırakılmıştı.

Fildişi Sahili hükümeti, üzerinde anlaşmaya varılan bir sözleşme kapsamında iki ülke arasındaki Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’nu (MINUSMA) desteklemek için Mali’de bulunduklarını öne sürerek tutuklu askerlerin serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Togo, Fildişi Sahili ile Mali arasındaki krizin çözümünde de arabuluculuk yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu