Teknoloji

Mars’ta keşfedilen bir başka harika kaya: Bu kez tıpkı bir omurga gibi görünüyor

Kabul etmeliyiz ki, Mars söz konusu olduğunda, aslında var olmayan bir şeye çok fazla benzetiyoruz. Rüzgârlı bir zirveye dönüşen ünlü ayı benzeri kraterden ördekler, çiçekler ve daha fazlası gibi görünen keşif araçları tarafından tespit edilen birçok kaya modülüne kadar tüm bu tanıdık şeyleri görmek eğlenceli.

Bu cümbüşe katılan yeni bir kaya adeta bir omurga gibidir.

Bu tür şeylerde her zaman olduğu gibi, bunun mutlaka bir omurga olmadığını belirtmek isteriz. Mars’ta fosilleşmiş kemik veya iskelet yoktur. Bu sorunun cevabı, bu ilginç olayı ilk ortaya çıkaran bilim adamından geliyor: Nathelie Cabrol. Twitter’da bunların, bu garip oluşumda aşınmış dalgaların kalıntıları olduğunu açıklıyor.

Cabrol tweet attı; ” 20 yıldır Mars’ı inceliyorum, bu şimdiye kadar gördüğüm en garip kaya. Bunun mikroskobik bir görüntüsünü elde etmek için sabırsızlanıyorum” söz konusu. Cabrol’un uzmanlık alanı, tıpkı NASA’nın Curiosity gezici aracının keşfettiği gibi, Mars’taki antik göllerdir.

Curiosity, 2012’de Mars’a ulaştığından beri Gale Krateri’ni keşfediyor ve merkezi yapısı Sharp Dağı’nın yamaçlarına tırmanıyor. Krater, kaybolana kadar yavaşça geri çekilen bir göle ev sahipliği yapıyordu. Sharp Dağı’na tırmanmak, gölün daha önceki dönemlerine bakmak üzere. Bu görüntüler, 31 Mart 2023, 3786. Mars günü Curiosity tarafından çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu