Haber

Moskova’da konser salonuna silahlı saldırı: En az 40 ölü, 100 yaralı

Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Holl konser salonunda silahlı saldırı olduğu bildirildi. ‘Picnic’ isimli müzik grubunun konseri sırasında düzenlenen saldırı sonucunda çok sayıda ölü olduğu belirtildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sputnik’in aktardığına göre Rusya İç İstihbarat Servisi FSB, “Crocus kompleksindeki terör saldırısı sonucunda ilk belirlemelere göre şu anda 40 ölü ve 100’den fazla yaralı var” açıklamasında bulundu. Konserde sahne alan Picnik grubunun müzisyenleri arasında yaralanan olmadığı bildirildi.

Rusya Soruşturma Komitesi, Crocus City konser salonuna düzenlenen saldırıya ilişkin ‘Terör Yasası’ maddesi kapsamında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

‘UKRAYNA’NIN SALDIRIYLA İLGİSİ YOK’

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin üst düzey yardımcısı Mykhailo Podolyak ise, saldırıyla Ukrayna’nın ilgisi olmadığını duyurdu.

EN AZ 5 KİŞİNİN DÜZENLEDİĞİ SALDIRIDA MAKİNELİ TÜFEK KULLANILDI

Interfax haber ajansı, saldırının kamuflajlı en az 5 kişi tarafından düzenlendiğini aktardı. TASS’ın haberine göre ise saldırı makineli tüfekler ile gerçekleştirildi.

Binada patlama yaşandığı ve yangın çıktığı da aktarıldı. Bölgeye çok sayıda helikopter, ulusal muhafız ve 70’den fazla ambulans sevk edildi. Ajanslar, alevlerin binanın üçte birinin sardığını, binanın bodrum katından yaklaşık 100 kişinin tahliye edildiği fakat çatıda mahsur kalanlar olduğunu belirtti.

BELEDİYE BAŞKANI’NDAN TAZİYE MESAJI

Reuters’ın haberine göre Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, ölenler için taziye mesajı yayınladı.

Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov ise saldırısıyı ele almak için bir görev gücü kurduklarını duyurdu.

BEYAZ SARAY: DEĞERLENDİRME YAPMAK İÇİN ÇOK ERKEN

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Moskova’da gerçekleşen silahlı saldırıyı “korkunç” olarak nitelendirerek, “Şu anda bu saldırıya Ukrayna’nın ya da Ukraynalıların dahli olduğuna ilişkin bir emare yok” dedi.

John Kirby, olayın “korkunç bir silahlı saldırı” olduğunu ve saldırının kurbanlarına başsağlığı dilediklerini ancak olayla ilgili bir değerlendirme yapabilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Saldırının Ukrayna ile bir bağlantısının olup olmadığı yönündeki bir soruya, “Şu anda bu saldırıya Ukrayna’nın ya da Ukraynalıların dahli olduğuna ilişkin bir emare yok, ancak haberler henüz çok yeni. Buna bakacağız, ancak daha ilk saatte bu Ukrayna ile bağlantılı gibi yanlış bir düşünceye kapılmayın” yorumunu yaptı.

Kirby ayrıca, Rusya içindeki herhangi bir siyasi motivasyon ile bu saldırıyı bağdaştırabilecek herhangi bir emare olmadığını da sözlerine ekledi. ABD’nin Moskova Büyükelçiliğinin bir süre önce güvenlik uyarısı yayımlamasına ilişkin soruya da yanıt veren Kirby, o güvenlik uyarısıyla bu saldırının spesifik bağlantısının olmadığını belirtti

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu