Ekonomi

New York borsası düşüşle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,18 azalarak 33.420,96 puan oldu. S&P 500 endeksi yüzde 0,23 düşüşle 4.081,15 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,48 düşüşle 11.939,08 puana geriledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadele kapsamında attığı “şahin” adımlar ülke ekonomisini yavaş da olsa etkilerken, borsalarda olumsuz bir seyir izleniyor.

Bu hafta açıklanan verilerde istihdam piyasasında yavaşlama işaretleri yoğunlaşırken, bu durum piyasalarda ABD ekonomisinin resesyona girebileceği yönündeki endişeleri güçlendiriyor.

Özel şube istihdamı beklentilerin altında kaldı

JOLTS Açık İş Sayısı verilerinin ülkede Mayıs 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düşmesinin ardından dün özel sektör istihdamı beklentilerin altında kaldı.

ABD’de bugün açıklanan veriler, işsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısının 1 Nisan ile biten haftada 228 bine gerilediğini ancak beklentileri aştığını gösterdi.

Analistler, yarın açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerinin ekonominin gidişatına ilişkin tabloyu daha da netleştirmesinin beklendiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu