Haber

Nijerya’da 2,6 Milyon Kişi Gıda Kriziyle Karşı Karşıya Kalacak

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Haziran-Ağustos 2024 tarihleri ​​arasında Nijerya’nın başkentinin yanı sıra 3 eyalette yaklaşık 2,6 milyon kişinin gıda kriziyle karşı karşıya kalacağını iddia etti.

Nijerya Haber Ajansı’nın (NAN) haberine göre FAO, gıda güvenliği durumunu belirlemek ve geleceğe yönelik projeksiyonlar yapmak amacıyla ülkenin Federal Başkent Bölgesi’nin (FCT) yanı sıra 26 eyalette çalışmalar gerçekleştirdi.

FAO Nijerya Temsilcisi Dominique Kouacou, yaptığı açıklamada, araştırmaya göre ülkenin gıda sorunundaki mevcut döngünün, “isyanlar ve eşkıyalık” gibi süregelen güvensizlikten kaynaklandığını belirtti.

FCT’nin yanı sıra Borno, Sokoto ve Zamfara eyaletlerinde Haziran-Ağustos 2024’te yaklaşık 2,6 milyon kişinin gıda kriziyle karşı karşıya kalacağını kaydeden Kouacou, hükümeti krize karşı acil önlem almaya davet etti.

Kouacou ayrıca doğal kaynaklara dayalı çatışmaların ve yüksek enflasyon nedeniyle gıda ve tarımsal girdilerin yüksek maliyetli olmasının da bölgelerde gıda krizine yol açtığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu