Ekonomi

OPEC petrol üretimini günde 2 milyon varil azaltacak

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya liderliğindeki OPEC üyesi olmayan 10 petrol üreticisi ülkenin enerji ve petrol bakanları arasında uygulanacak üretim önlemini görüşmek üzere çevrimiçi olarak düzenlenen 34. Bakanlar Toplantısı Aralık ayının prestijiyle ve piyasa koşullarını fiyatlamak için.

OPEC’ten yapılan açıklamada, 5 Ekim’de düzenlenen 33. OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı’nda alınan OPEC+ kümesinin kesinti kararının önemine işaret edilerek, “Söz konusu karar tamamen piyasa değerlendirmeleri doğrultusunda alınmıştır. geçmişe bakıldığında ise bu durum, piyasa katılımcıları tarafından küresel petrol piyasalarını etkilemiş, istikrara kavuşturmanın gerekli ve doğru bir hareket olduğu kabul edilmiştir.

Açıklamada, katılımcı ülkelerin piyasadaki gelişmeleri görüşmek ve gerekirse petrol piyasalarının istikrar ve istikrarına destek olmak için acilen bir araya gelebilecekleri belirtildi.

Tarafların geçmişte alınan değerli kararlara olan bağlılıklarının yinelendiğine işaret edilerek, şimdiye kadar her ay düzenlenen Bakanlar Ortak İzleme Komitesi’nin (JMMC) bundan sonra iki ayda bir yapılacağı ancak Komite’nin dilerse ek toplantı yapabileceği veya piyasalardaki gelişmelere göre OPEC+ bakanlarının her an toplantı talebinde bulunabileceği kaydedildi.

OPEC+ 4 Haziran 2023’te toplanacak

Bir sonraki Bakanlar Toplantısı’nın 4 Haziran 2023’te yapılacağı bilgisini paylaşan açıklamada, 33. OPEC’te onaylanan uzatmadan yararlanarak fazla üretimi telafi etme mekanizmasına ve tam uyuma bağlı kalmanın kritik önemine işaret edildi. OPEC dışı Bakanlar Toplantısı.

OPEC+ ülkeleri, 5 Ekim’de yaptıkları toplantıda, Kasım ayı itibarıyla günlük petrol üretimlerini 2 milyon varil azaltma kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu