Haber

Polonya, Almanya’yı Avrupa Komisyonu’na şikayet etti

Polonya, yasa dışı yollarla ülkeye taşınan ve burada depolanan atıkları kaldırmadığı gerekçesiyle Almanya’yı Avrupa Komisyonu’na şikayet etti.

Polonya İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa yaptığı açıklamada, Polonya’ya yasa dışı yollardan tonlarca atığın getirildiğini ve Avrupa Komisyonu’na yapılan şikayetin Almanya’yı en yüksek yasal merci olan Avrupa Adalet Divanı’na götürmek üzere olduğunu söyledi. Avrupa Birliği’nde (AB). bir adım olduğunu söyledi.

Moskwa, Alman hükümetinin Polonya’dan gelen atıkların kaldırılması talebine yanıt vermediğini belirtti.

Polonya’da şu anda en az 35 ton atık olduğuna dikkat çeken Moskwa, Alman hükümetini “çok yeşil” olarak nitelendirdiği “atıkları kaldırmaya” çağırdı.

Almanya Çevre Bakanlığı Sözcüsü Christopher Stolzenberg, Alman hükümetinin yasa dışı atık ihracatından endişe duyduğunu ve AB kurallarını daha sıkı uygulamak istediğini belirtti.

Stolzenberg, Almanya’da yasa dışı ihracatı soruşturmaya yönelik yasaların uygulanmasından eyaletlerin sorumlu olduğunu ve Berlin yönetiminin bu konuda elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştığını söyledi.

Atıkların izinsiz alanlara bırakıldığı iddia ediliyor.

Yıllardır yabancı ülkelerden getirilen atıkların sorun olduğu Polonya’da, şirketlerin atıkların bertarafı için yabancı şirketlerle sözleşmeler imzaladığı ve bu atıkları yetkisiz alanlara bıraktığı iddia ediliyor.

Söz konusu firmaların, diğer atıkların gelmesine yer açmak için atıkları da yaktıkları ve bunun sonucunda zehirli gazlar çıkardığı kaydedildi.

Bu bağlamda, Polonya’da potansiyel olarak zehirli atıkların yasa dışı ithalatı ve depolanması 10 yıla kadar hapis cezası ile sonuçlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu