Haber

Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna insansız deniz araçlarıyla yapılan saldırılar gerilimi artırıyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Sivastopol’da Rus Karadeniz Filosuna insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırının garantileri ihlal ettiğini ve Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın uzatılmasını tehlikeye attığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna’nın Rus Karadeniz Filosu gemileri ile güvenliği sağlamakla görevli sivil gemilere “terör saldırısı” gerçekleştirmesi nedeniyle Rusya’nın Ukrayna limanlarından tahıl ürünleri ihracatına ilişkin anlaşmayı askıya aldığı hatırlatıldı. Karadeniz Tahıl Koridoru’nu geçtiğimiz yıl Ekim ayında insansız deniz araçlarıyla açtık.

Açıklamada, “Türkiye’nin verdiği garantiler ve Ukrayna’nın Rusya’ya karşı askeri harekâtlarda limanlarını ve insani yardım koridorunu kullanmama konusundaki yazılı taahhütleri sayesinde bu anlaşma yenilendi.” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, Ukrayna’nın bu yıl 23 Mart ve 24 Nisan tarihlerinde Rus Karadeniz Filosuna ait Sivastopol’deki üssüne ve Kırım’daki sivil altyapıya insansız deniz araçlarıyla mevcut garantileri hiçe sayarak defalarca saldırdığı kaydedildi. bu araçların Karadeniz Girişimi’nin gerçekleştirilmesi için tahsis edilen Odessa liman sahasından ayrıldığını gösterdi. Tarım ürünlerinin ihraç edildiği Ukrayna limanlarında ve insani yardım bölgesinde konuşlandırıldılar. Kiev rejiminin terör eylemleri, Tahıl Anlaşmasının 18 Mayıs’tan sonra yeniden uzatılmasını tehlikeye atıyor. ” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, dün gece Moskova saatiyle 03.30 sıralarında Ukrayna ordusunun Sivastopol’da Karadeniz Filosunun bulunduğu üsse 3 insansız deniz aracıyla baskın düzenlediğini ve bu araçların imha edildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu