Ekonomi

Son Dakika: Bankacılarla görüşen Merkez Bankası Başkanı’ndan ilk açıklama! Enflasyonu düşürmek için 2 yol haritası paylaştı

merkez bankası Lideri Hafize Gaye Erkan, dünkü faiz artışının ardından bugün bankacılarla görüşmeye geldi. Bankacılık sorunlarının ele alındığı toplantıda Erkan, birimin talep ve konulara ilişkin analiz önerilerini dinledi. Görüşmenin ardından kısa bir açıklama yapan Erkan, fiyat ve finansal istikrarı sağlayarak enflasyonu düşüreceklerini söyledi.

“ENFLASYONLA MÜCADELEYE GİRDİK”

Erkan, “Bankacılık departmanımızla bir görüşmeye geldik ve çok verimli bir toplantı oldu. Makro ihtiyati çerçevenin sadeleştirilmesi sürecinde bize sorunlarını ve taleplerini anlattılar. Eminim tüm ekonomik birimlerimiz gerekeni yapmıştır. Hükümetimizin belirlediği ekonomik hedefler doğrultusunda enflasyonla mücadele için kolları sıvadı ve bunu istikrarlı ve kararlı bir şekilde yapıyorlar. Bunun için fiyat istikrarı finansal istikrar açısından çok önemlidir. Enflasyonla hem fiyat istikrarını hem de finansal istikrarı sağlayarak mücadele edeceğiz” dedi.

“AMACIMIZ DAHA FAZLA YATIRIM, İSTİHDAM, ÜRETİM”

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Çakar, toplantıyla ilgili olarak, “Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek katıldı. Kıymetli liderimiz çok kısa süreliğine geldiler sağ olsunlar. dünya ekonomisi, bankacılık sektörünün dünü, bugünü ve geleceği.Hepimizin temel amacı daha çok yatırım, istihdam, üretim, finansal istikrar.Halkımızın toplumsal refahını artırmak için çalıştık.Bunlar için çalıştık. toplantı çok sıcak bir ortamda gerçekleşti. Umarım hep birlikte daha güzel sonuçlara ulaşırız. Herkese iyi eğlenceler” dedi.

MERKEZ BANKASI FAİZ SÜRESİNİ 27 AY SONRA ARTIRDI

Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan’ın atanmasının ardından dün ilk faiz kararı alındı. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi 650 baz puan artırılarak yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarıldı. Kararın ardından dolar 25 lirayı, altın ise 1.550 lirayı geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu