Haber

Yıldırım Kaya’dan Erdoğan’a ‘Sözleşmeli Öğretmen’ Tepkisi: “Samimi Bir Çalışma Yürütecekseniz Önce Sözleşmeli Öğretmenlerin Eş Durumu Tayinlerini…

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı kontratlı işçinin takıma alınma kaidelerine reaksiyon gösterdi. Kaya, “Sözleşmeli çalışan öğretmen sayısı 120 bini geçti. Bunlar, 3 artı 1 yıl çalışma zorunluluğundan sonra kadroya zaten otomatikman geçiyorlar. Ama bu öğretmenlerin temel problemi, eş durumu tayinlerini yapamamaları. Yani eşlerinden ayrı, çocuklarından ayrı, memleketlerinden ayrı öğretmenlik yapıyorlar. Eğer bu konuda gerçekten samimi bir çalışma yürütecekseniz önce sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayinlerini yapmakla başlayın” dedi.

Yıldırım Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü kabine toplantısının akabinde kamuda kontratlı olarak çalışanların takıma geçmelerine ait yaptığı açıklamayı eleştirdi. Kaya, kontratlı öğretmenlerin 3 artı 1 yıl koşulunu sağladığında otomatik olarak takıma geçtiklerini belirterek, asıl sorunun eş durumu tayinleri olduğunu söyledi. Kaya, bugün yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, her pazartesi bakanları topluyor, daha sonra da yeni bir şey açıklıyormuş gibi topluma açıklamalarda bulunuyor. Özellikle 28 Kasım tarihinde yapmış olduğu açıklamada, sözleşmeli çalışanların tamamının kadroya, 3 artı 1’i tamamladıklarında geçeceklerini söylediler. Bunun yanında, sözleşmeli çalışan öğretmenler konusuna da değindi.

GERÇEKTEN SAMİMİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTECEKSENİZ EVVEL KONTRATLI ÖĞRETMENLERİN EŞ DURUMU TAYİNLERİNİ YAPMAKLA BAŞLAYIN”

Buradan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a davet yapmak istiyorum. Kontratlı çalışan öğretmen sayısı 120 bini geçti. Bunlar, 3 artı 1 yıl çalışma zorunluluğundan sonra takıma aslında otomatikman geçiyorlar. Ancak bu öğretmenlerin temel sorunu, eş durum tayinlerini yapamamaları. Yani eşlerinden farklı, çocuklarından farklı, memleketlerinden başka öğretmenlik yapıyorlar. Şayet bu bahiste hakikaten samimi bir çalışma yürütecekseniz evvel kontratlı öğretmenlerin eş durumu tayinlerini yapmakla başlayın. Bunu yapmayıp ‘3 artı 1’i dolduranlar takıma geçecek’ demenizin bir manası yok. Bu yasa esasen var. Yeni bir şey söylemiş olmuyorsunuz. Toplumu kandırmaktan vazgeçin. Öğretmenleri de oyalamaktan vazgeçin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu