Ekonomi

2023 yaş çay farkı ödeme desteği 30 kuruşa çıktı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre, Taze Çay Üreticilerine 2023 Yılında Taze Çay Ürünleri İçin Fark Ödemesine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli listesinde belirlenen havzalarda desteklemeye esas olarak 2023 üretim döneminde üretilip satılan taze çay yapraklarına verilecek fark ödeme esaslarının usul ve esasları düzenlendi. .

Buna göre, taze çay ürünü destek ödemesinden yararlanmak için kamu veya özel kuruluşlara başvurarak lisansını yenileyen ve 2023 üretim döneminde üretime devam eden lisanslı üreticiler ile 2023 yılı üretim döneminde taze çay üretimi ve satışı yapan lisanslı üreticilere ödeme yapılacak. 2023 üretim döneminde ilk kez. Lisanslı üreticilere yapılacak.

Lisanslı üreticilere 2023 yılında taze çay üretimi karşılığında fark ödenecek. Fark ödeme esası kilogram başına 30 kuruş olarak belirlendi.

2023 yılında taze çay üretimine ilişkin fark ödeme esası ÇAY-KUR ve Bakanlık tarafından yürütülecek.

Fark ödemesi desteğinden ilk kez yararlanmak isteyen lisanslı üreticiler, taze çay satışı yaptıkları kurum veya işletmeye çiftçi belgesi ve başvuru dilekçesi ile 29 Aralık tarihine kadar başvuruda bulunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu