Haber

Erdoğan’dan Almanya’ya: Holokost yaşamadık, İsrail’e borçlu olsaydık bu kadar rahat konuşamazdık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bu akşamki görüşmeleri öncesinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Scholz, İsrail’in meşru müdafaa hakkına vurgu yaparken, Erdoğan ise Gazze’deki sivil ölümlerine karşı uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

İsrail’in Filistin’de sivilleri öldürmesine karşı ses çıkarılmamasını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail-Filistin savaşının borçlanma psikolojisiyle değerlendirilmemesi gerektiğini” belirterek, şunları kaydetti:

“Bakın, özgürce konuşuyorum.

“İsrail’e borcumuz yok. Borçlu olsaydık bu kadar rahat konuşamazdık. Borçlu olanlar özgürce konuşamazlar.

“Holokost’tan geçmedik. “Bizim böyle bir durumumuz yok.”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in önümüzdeki hafta İsrail’i ziyaret edeceğini hatırlatan Erdoğan, bir tarafta Almanya, diğer tarafta Türkiye’nin ortaklaşa insani ateşkes kurarak “bölgeyi ateş çemberinden kurtarabileceğini” ifade etti.

Scholz konuşmasında şunları söyledi: “İsrail ile dayanışmamız hiçbir şekilde tartışmaya açık değildir. İsrail’in var olma hakkı bizim kırmızı çizgimizdir. “İsrail’in kendisini savunma hakkı vardır” dedi.

Gazze’deki sivil ölümlerine de değinen Scholz, “Her hayat eşit öneme sahiptir. “Filistin halkının acılarını görüyoruz” dedi.

Detaylar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu