Ekonomi

Binance CEO’sundan Çalışanlara FTX Mesajı: Yatırım Yapmayın!

Son birkaç gündür kripto para piyasası iki dev borsa Binance ve FTX ortasındaki olaylarla çalkalanıyordu. Olaylar birinci olarak bir raporun çıkmasıyla başladı. Coindesk tarafından paylaşılan bir bilanço, FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın kurduğu Alameda Research’ün büyük oranda FTT’ye sahip olduğunu göstererek iki şirketin aslında pek de bağımsız olmadığını ve tutulan ölçünün FTT’nin piyasa kıymetinden fazla olduğunu ortaya koydu.

Binance ve FTX ortasında yaşananlar hakkındaki tüm ayrıntılar için;

Sonrasında ise Binance’ten bir açıklama geldi. Bu açıklamada dev borsa, elindeki tüm FTT’leri satacağını açıkladı. Akabinde ise FTT’de dev bir düşüş yaşandı. Dün ise Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Twitter üzerinden FTX’i satın almayı planladıklarını duyurarak kripto para dünyasının gündemine oturdu. Artık ise CZ’nin mevzu hakkında çalışanlarına gönderdiği bir not yayınlandı.

Binance CEO’su, FTX’teki çöküşün sanayi için âlâ olmadığını söylerken FTT’ye yatırım yapılmaması tavsiyesini verdi

 

CZ, Twitter hesabından paylaştığı gönderide son günlerde FTX konusunda yaşananlara açıklık getirdi. Şeffaflık sağlamak için çalışanlara gönderilen bu notta, büyük bir düşüş yaşayan FTT konusunda yatırım tavsiyesi verirken FTX’in çöküşünün sanayideki hiç kimse için uygun olmadığını aktardı.

Satın alma üzere bir planlarının olmadığını, 24 saatten kısa bir mühlet evvel Bankman-Fried’ın kendisini aradığını söyleyen ünlü milyarder, ayrıyeten FTX’i satın almalarının Binance için bir ‘kazanç’ olmadığını belirtirken, FTX’te yaşananların kripto para sanayisine olan güveni sarstığını ve düzenleyicilerden daha fazla inceleme gelmesine yol açabileceğini ekledi. CZ’nin açıklamasının tamamı ise şu biçimdeydi;

İşte CZ’nin açıklamasının tamamı;

Son günlerde yaşanan olaylar göz önüne alındığında, birkaç noktaya tekrar açıklık getirmek istiyorum.

Birincisi, bu hususla ilgili rastgele bir planımız yoktu. SBF (Sam Bankman Fried) beni 24 saatten daha kısa mühlet evvel aradı. Bunun öncesinde ise FTX’in durumu hakkında çok az bilgim vardı. Kendi gelirlerimizle onların gelirlerini iddia etmek için başımdan bir hesaplama yapabilirim lakin bu asla büsbütün gerçek olmaz. Birinci konuşmak istediğinde epeyce şaşırmıştım. Birinci yansım bir OTC (borsa dışı) mutabakat yapmak istediği oldu; ancak artık içinde bulunduğumuz durum bu.

İkincisi, muahedemiz için çalışmalar devam ederken herkese hatırlatmak istiyorum: FTT ile süreç YAPMAYIN. FTT ile ALIM-SATIM yapmayın. Dün SBF ile görüşmemi bitirir bitirmez, takımımızdan tertip olarak satışı durdurmalarını istedim. Evet FTT’miz var; lakin bu sorun değil. Daha da değerlisi, kendimizi bankalardan bile daha yüksek bir standartta tutmamız gerekiyor.

Üçüncüsü, muahede hakkında halka açık olarak yahut şirket içinde yorum yapmayın. Direkt dahil değilseniz bir şey sormayın. Bu mevzuyu yönetim eden âlâ bir takımımız var. İşler yoluna girecek.

Dördüncüsü, FTX’teki çöküş bölümdeki hiç kimse için uygun bir şey değil. Bunu bizim için bir ‘kazanç’ olarak görmeyin. Kullanıcı itimadı önemli bir biçimde sarsılmış durumda. Düzenleyiciler de borsaları daha fazla izleyecek. Tüm dünyada lisans almak daha da zorlaşacak. Beşerler, bizim en büyük olduğumuzu biliyor; bu nedenle de bize daha fazla saldıracaklar. Lakin bu sorun değil. Biz açık olmaya alışığız. İncelemeleri kucaklıyoruz. Şeffaflığımızı, sigorta fonlarımızı vb. şeyleri artırmalıyız. Önümüzde çok şiddetli bir periyot var. Çılgınca dalgalanan fiyatlardan bahsetmiyorum bile.

Beşincisi, uzun yıllardır söylediğim üzere fiyatları görmezden gelin. İnsanların kullandığı eserleri oluşturmaya odaklanalım. Bu, her vakit işe yaradı, bugün de yarayacaktır.”

CZ, iletisinin sonunda ise tüm çalışanlarına sıkı çalışmalarından ötürü teşekkür ettiğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu