Ekonomi

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yer alan bazı parasal eşikler yükseltildi

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yer alan bazı parasal eşiklerin yarı yarıya artırılmasına karar verildi.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karar ile Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un elektronik ticarette haksız ticari uygulamalar, elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcının yükümlülükleri ve elektronik ticaret hizmet sağlayıcının yükümlülükleri başlıklı ek maddelerinde belirtilen nakit eşikleri artırıldı. yarım.

Bu unsurlar, süreç hacimlerine göre bu segmentlerin yükümlülüklerini düzenler.

Kanunun süreksizliğine ilişkin olarak, Şubat 2023’te söz konusu konularda belirlenen eşiklerin Cumhurbaşkanı tarafından yarı yarıya artırılabileceğine dair bir karar alındı.

Ticaret Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Elektronik ticaret pazar yerlerinin ve elektronik ticaret faaliyetlerinde bulunan diğer işletmelerin lisans, reklam, indirim, bağımsız denetim, bilgi taşıma ve kullanma gibi yükümlülükleri belirlenirken net işlem hacmi kavramı hukuka dayalıdır. prestiji, işletmelerin elektronik ticaret ortamları üzerinden gerçekleştirdiği işlemlerin toplam tutarıdır.Kanundaki mali eşiklerin güncellenmesi gerektiğinden, 2022 yılı için kanunda 10, 30 ve 60 milyar lira olarak belirlenen eşikler artırılmıştır. sırasıyla 15, 45 ve 90 milyar lira.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu