Haber

Fransa Büyükelçisi Magro, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

FRANSA Büyükelçisi Herve Magro, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve PKK/YPG’lilerin Fransa Senatosu’nda ağırlanmasını ve onlara madalya verilmesini kınadı.

Fransa Büyükelçisi Herve Magro, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Magro’ya, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG ve kadın kolları YPJ’nin Fransa Senatosu’na kabul edilmeyerek onur madalyaları ile ödüllendirildiği ifade edildi. olay Türkiye tarafından şiddetle kınandı.

PKK’NIN BÖLGEDEKİ FAALİYETLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

PKK/PYD/YPG ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Türkiye’ye ve Suriyelilere yönelik saldırıları ile bölgedeki bölücü ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine dikkat çekildi.

TERÖRLE MÜCADELE KAPSAMINDA BEKLENTİLER TEKRARLANDI

Ayrıca, Türkiye’nin terörle mücadele kapsamında Fransız makamlarından beklentileri de Magro’ya yinelendi. Bu bağlamda Fransa’dan, PKK’nın Suriye’deki uzantılarına uluslararası meşruiyet kazandırma çabalarına itibar etmemesi istendi. Fransa’dan Türkiye sınırlarının ve Türk halkının güvenliğine destek verilmesi, Suriye’nin birlik ve toprak bütünlüğünün korunması ve ittifak ruhuna uygun dayanışma gösterilmesi istendi.

TEPKİLENDİ

Konuyla ilgili olarak Paris’teki Türk Büyükelçiliği tarafından Fransız makamları nezdinde girişimlerde bulunuldu ve tepki şiddetle dile getirildi.

NE OLDU?

Fransa Senatosu Nevruz münasebetiyle resepsiyon düzenledi. Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG ve kadın örgütü YPJ’nin sözde sözcüleri Nuri Mehmud ve Ruksan Mihemed davet edildi. YPJ Sözcüsü terörist Ruksan Muhammed ile terör örgütü YPG Sözcüsü Nuri Mehmud’a da Senato tarafından “Onur Madalyası” takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu