Teknoloji

Yapay Zeka İle Oluşturulan Papa İmgesi Kafaları Karıştırdı

Görsel yapay zeka modelleri ilk ortaya çıktığında gerçekçi olmayan ama eğlenceli görseller sunuyordu. Ama Midjourney 5 ve Adobe Ateşböceği Görsel yapay zekanın kelimenin tam anlamıyla evrimine tanık olduk. Yeni gelişmiş modellerle sadece birkaç kelime ile gerçeğinden ayırt edilemeyecek görseller oluşturabilirsiniz.

Yaklaşık 3 gündür Twitter ve diğer tüm sosyal medya kasıp kavuruyor” Kabarık paltolu Papa ” görseli de bunlardan biri. Midjourney 5 tarafından oluşturulan bu görüntünün özelliği, neredeyse her detayın son derece gerçekçi görünmesi.

Yakında yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüleri gerçek fotoğraflardan ayırt edemeyebiliriz.

Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa Francis’i şık bir şişme ceket içinde gördüğümüz bu görüntünün yapay zeka tarafından yapıldığını ilk bakışta fark etmemeniz oldukça yaygın. Sosyal medyada karşınıza çıkabilecek fotoğrafa detaylı baktığınızda gölgeleme, arka plan ve ince detayların bile çok gerçekçi göründüğünü fark edebilirsiniz. . Ceketin kemer kısmındaki ışık ve lens bozulması dikkate alınsa bile bu fotoğraf kısa sürede internette viral olmayı başardı.

Midjourney’nin Reddit forumunda trippy_art_özel Kullanıcının paylaştığı bu görsel, yapay zekanın ürkütücü derecede gerçek olabileceğini bize gösteriyor. Aynı şekilde fotoğrafı gerçek zannederek paylaşan birçok kişi bir yapay zeka tarafından üretildiğine inanmakta güçlük çektiklerini söyledi.ve bunu korkutucu bulduklarını belirtiyor.

Midjourney 5 ve ” ile popüler oldu Hiper Gerçekçilik“(Hiperrealizm) adı verilen bu hareket sayesinde gerçek olması imkansız olan şeyleri bile kolay komutlar kullanarak gerçek bir fotoğraf çerçevesi gibi düzenleyebilirsiniz.

İşin ürkütücü tarafı, Midjourney, ChatGPT ve Adobe Firefly gibi başarılı yapay zekaların hâlâ geliştirilmeye çok açık olması. Bu biziz gerçeğinden ayırt edilemezYapay zekanın yarattığı fotoğraflarla karşılaşabileceğimizin sinyallerini veriyor.

birçok insan İnternette gördüğü fotoğraflara artık güvenemeyeceğini belirtti.Görsel yapay zekanın bir sonraki aşamada ne kadar gerçekçi olacağı ise henüz görülmedi.

Midjourney 5 ile yapılmış bazı hiper-gerçek görüntüler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu