Haber

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı: Türkiye Bizim İçin En Büyük Vatandır

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Severli Töre, “Bizim için vatan Türkiye’dir. O ne Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ne de Avrupa Birliği’dir. En büyük Türkiye ve birliktir.” Türk dünyasının dayanışması ve dayanışmasıdır.” söz konusu.

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan’a ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Töre, Kıbrıs Adası’nın Doğu Akdeniz bölgesindeki Türk milleti için çok değerli olduğunu söyledi.

Doğu Akdeniz’de Kıbrıs davasının çok üst düzeyde savunulduğunu anlatan Töre, “Milli davanın gereği olarak orada KKTC devletini ilan ettik ve ‘Ne mutlu Türküm’ diyen herkes sahip çıkmalıdır. Bu duruma ve yüreğinde ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ diyor.” “Açıklama yapacak kişilerin KKTC’yi ziyaret etmelerini bekliyoruz. Kıbrıs’ta da milli davamız hem Cumhurbaşkanımız hem de Anavatanımız Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olan hükümetimiz tarafından ileri düzeyde desteklenmektedir. Davamız birdir, idealimiz birdir. İnşallah. Türkiye çok daha güçlü olacak.” dedi.

“Adada Türk ordusunun meskeni var”

Töre, Kıbrıs’taki milli davayı canlarıyla, kanlarıyla buraya getirdiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“96 yıl Mehmetçik’in Kıbrıs’a çıkmasını bekledik. 1878’den 96 yıl sonra Türkiye, Mehmetçiklerini tekrar adaya gönderdi. Türk ordusu adaya geldi. 20 Temmuz sabahı şafak vakti geldiler. Gitmeyecekler. Artık ada.Bütün dünya Türk ordusunun adadan çıkmasını sağlamaya çalışıyor.Fakat Türk ordusunun artık adada bir yerleşim yeri var.Türk ordusu, garanti ve ittifak anlaşmaları çerçevesinde adada bulunuyor. KKTC de bizim milli devletimizdir, bu devletten vazgeçmemiz söz konusu değildir. Onun için hem devletimizi hem de ordumuzu koruyarak, denizde haklarımızı koruyarak, Ada’da haklarımızı koruyarak yolumuza devam edeceğiz. Kıbrıs… Bütün dünya dursun. Bizim için vatan Türkiye’dir. Ne Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ne de Avrupa Birliği. Türkiye en büyüktür ve Türk dünyasının birlik ve beraberliğidir. yolumuza devam edelim, neredeydik, nereye geldik, bundan sonra ne olursa olsun daha kolay olduğuna inanıyorum.”

Yozgat Valisi Özkan da Töre’yi ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “KKTC bizim bir parçamızdır, kalbidir, bir yanımızdır. KKTC’nin günlerine gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Törene daha sonra Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ve Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren de Yaşar’ı ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu