Haber

Kuzey Makedonya’dan iki yardım TIR’ı deprem bölgelerine doğru yola çıktı

Kuzey Makedonya’da “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenenler için toplanan malzemeleri taşıyan iki yardım TIR’ı başkent Üsküp’ten yola çıktı.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Eightkök ve Kuzey Makedonya Kızılhaç Genel Sekreteri Sait Saiti konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Büyükelçi Eightkök yaptığı açıklamada, Kuzey Makedonya’nın deprem bölgelerinde afetzedelere yardım ulaştırmak için kurum ve insanlarıyla seferber olduğuna değindi.

Sekizkök, “Gaziantep’te Türk Kızılayı’na teslim edilmek üzere şu anda 2 TIR’a yüklenmekte olan 25 ton gıda ve hijyen malzemesi ile 4 bin battaniyenin bulunduğu Makedonya Kızılhaç merkezindeyiz. ” söz konusu.

Türkiye ile yaraları sarmak için el ele veren Kuzey Makedonya’ya teşekkür eden Eightkök, “Bugün 2 TIR hızla yola çıkacak. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, şirketler ve kardeşlerimizin desteğiyle bugüne kadar 850 ton erzak sevk edildi. Bu ülkede Büyükelçiliğimiz koordinasyonunda Türkiye’deki depremzedelere teslim edilmiş olup, tonlarca giysi, 27 ton hijyen malzemesi, 34 bin 360 battaniye, 186 ısıtıcı, 37 çadır, 18 jeneratör sevk edilmiştir. söz konusu.

Çok büyük çaplı yardım faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Sekizkök, şunları kaydetti:

“Nakdi yardımlarda ise geçtiğimiz cuma günü prestijiyle Türkiye’ye 1 milyon Euro’ya yakın meblağ aktarıldı. Önümüzdeki günlerde belediye meclislerinin, tabip odalarının, ticaret odalarının aldığı kararlar ve toplanan bağışlar yurdun dört bir yanındaki kardeşlerimiz sevk edilmeye başlanacak.” Bunların toplam büyüklükleri hakkında kabaca bir rakama ihtiyacımız olursa 1 milyon avroya ulaştığını söyleyebiliriz. Geçen gün bir televizyon kanalının yürüttüğü bir yardım kampanyasıydı. Bundan dolayı çok mutluyuz.”

Kuzey Makedonya Kızılhaç Genel Sekreteri Saiti, bugüne kadar yaklaşık 25,1 milyon dinar (yaklaşık 8,3 milyon lira) nakdi yardım, 800 gıda kolisi, 1700 koli hijyen malzemesi ve 4 bin battaniyenin toplandığı bilgisini de paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu