Ekonomi

TZOB Başkanı Bayraktar: Motorin ve gübre destekleri bir an önce artırılmalı

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin değerli temel bitkileri arasında yer alan ve Türkiye’de ekili alanların yüzde 40’ından fazlasını kaplayan buğday, arpa ve kırmızı mercimeğin ekimine kısa süre içerisinde başlanacağını belirtti.

Bu dönemde üreticilerin gübrenin yaklaşık yüzde 50’sini, tarımda kullanılan toplam mazotun ise yüzde 25’ini kullandığını belirten Bayraktar, son aylarda girdilerde yaşanan fiyat artışlarına dikkat çekti.

Üreticileri 2023-2024 ekim dönemi öncesinde desteklemeye davet eden Bayraktar, şöyle konuştu: “En ucuz üretim sürdürülebilir üretimdir ve sürdürülebilir üretim için üreticilerimizin yeterli girdiyi sağlaması ve alın terinin karşılığını alması gerekir. Mazot ve gübre desteklerinin de artırılması gerekiyor. Ekim ayında verilen miktar en kısa sürede artırılacak.” “Bunun verilmesi lazım, sezona başlayan üreticilerimizin önü açılmalı. Aksi takdirde üreticilerimizin üretme isteği ve tüketicilerimizin gıdaya erişimi açısından zor günler bizi bekliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu