Haber

Yunanistan’da polis operasyonunda çıkan olaylarda 78 kişi tutuklandı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, patlayıcı kullanılan akına karıştığı gerekçesiyle yakalanan bireye takviye veren kümeyle polis ortasında çıkan olaylarda 78 kişinin tutuklandığı bildirildi.

Yunan Emniyet Teşkilatı yaptığı açıklamada, polisin dün sabah başladığı operasyonun akşam saatlerine kadar sürdüğü tabir edildi.

Patlamanın zanlılarından birinin “işgal evlerinde” gözaltına alınmasının akabinde bina terasına çıkan bir küme eylemcinin taş ve gibisi cisim atarak polisi engellemeye çalıştığı bilgisine yer verilen açıklamada, olaylarda 7 polisin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, olaylara karışan çok sayıda kişinin polis operasyonu sonucu gözaltına alındığı kaydedildi.

Yunan polisi, daha sonra bu şahıslardan 78’inin tutuklandığını açıkladı.

Yunan basını, tutuklanan kişinin “Real News” gazetesi ve “Real FM” radyosunun bulunduğu binada meydana gelen patlamanın zanlılarından olduğunu, olaylar sırasında gözaltına alınanlar arasında ödüllü foto muhabiri Nikos Pilos ile hamile bir kadının da bulunduğunu aktardı.

Yunanistan’da faaliyet gösteren Yabancı Gazeteciler Derneği (FPA) ise yayımladığı bildiride, dernek üyesi Pilos’un gözaltına alınmasını kınadı.

“Real News” gazetesi ve “Real FM” radyosunun bulunduğu binada temmuzda meydana gelen küçük çaplı patlama sonucu çıkan yangın, iki saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınabilmişti. Yangın sırasında 3’üncü katta bulunan bir çalışan, itfaiye tarafından binadan çıkarıldıktan sonra teneffüs meşakkati nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu