Ekonomi

Yurt dışı para transferinde yeni dönem başlıyor

Mastercard ve UPTION’dan İş Birliği

UPTION ve Mastercard, kullanıcıları için güçlerini birleştirdi. Mastercard, UPT’nin taşınabilir uygulaması olan UPTION, kullanıcılarına tüm yurt dışı Mastercard logolu kartlara para transferi, hesaptan hesaba para transferi ve kart kullanımı tahlilleri sunuyor. UPTION kullanıcıları taşınabilir uygulama üzerinden yurt dışı para transferlerini Mastercard tahlilleriyle ile daha fazla ülkeye ve yeni gönderim tipleri ile gerçekleştirebiliyor.

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard ve küresel para transferinin yenilikçi taşınabilir uygulaması UPTION, müşterilerinin tüm dünyada kullanabilecekleri ve kur farkından etkilenmeyen ön ödemeli temassız kartı UPTION Kart için iş birliği yaptı. UPTION ile Mastercard Ödeme Şeması’na sahip olan UPTION Kart, döviz cinsi bir hesaba bağlanarak kur farkından etkilenmeden tüm dünyada kullanabiliyorlar.

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Avşar Gürdal, yurt dışı para transferine getirdikleri yenilik ve UPTION ile gerçekleştirdikleri iş birliğinin ayrıntılarını anlattı. Son 20 yılda ödeme sistemlerinin kökten değiştiğini kaydeden Gürdal, “Mastercard olarak teknoloji ile hayatımıza giren bu değişimlere ahenk sağlayarak hem var olan iş yapış biçimlerimizi değiştiriyor hem de mevcut sistemdeki işleyişlere katkı sağlamaya çalışıyoruz. Yurt dışı para transferi birçok tüketicinin muhtaçlık duyduğu temel bir finansal hizmet. Yılda yaklaşık 10 milyon kişi yurt dışına para transferi yapıyor. İş gücü mobilitesinin artması, yaşanan göçler, turizm ve e-ticaret bu artışın nedenleri ortasında yer alıyor. Biz de Mastercard olarak büyüyen bu gereksinimi adreslemek ismine şirket siyasetimizi tekrar çizerek, bu alana yatırımlar yapmaya başladık. Yakın periyotta yaptığımız şirket satın almalarıyla bu alandaki gereksinimi adreslemeye odaklandık. Ülkemizde kurulmuş ve milletlerarası para transferi alanında faaliyet gösteren en büyük oyunculardan biri olan UPT ile bu gereksinime karşılık gelebilecek bir tahlil bulmak için bir ortaya geldik. UPT’nin ana faaliyet alanı olan küresel para transfer tahlillerine Mastercard tahlilleri ile katma bedel sağladık” dedi.

UPT ile olan iş birliklerinin 3 farklı eseri kapsadığını kaydeden Gürdal, şunları söyledi:

“Birincisi ‘moneysend’; Mastercard’ın mevcut card rail’ları üzerinden karttan karta para transferi sağladığı tahlili. İkincisi ‘send crossboder’; Mastercard’ın yaptığı son şirket satın almalarıyla birlikte sunmaya başladığı hesaptan hesaba para transferi tahlili. Son olarak da ‘Uption card’; Mastercard logolu, bilhassa gerisine bağladığımız para transferi tahliliyle son kullanıcının hayatını kolaylaştıracak ön ödemeli kart. Münasebetiyle bu üç hizmeti de göz önüne alırsak Türkiye’de ödeme hizmetleri ve elektronik para dalında yeni bir periyoda giriyoruz. Sonuç olarak bu iş birliğimiz çerçevesinde kullanıcılarımıza düşük maliyet, sürat ve kesin tahlil sunacak olmaktan ötürü çok keyifli ve heyecanlıyız.”

UPT Genel Müdürü Hakan Özat ise hususla ilgili şu bilgileri verdi:

“Global para transferinin öncü şirketlerden biri olarak, bölümün en büyük markalarından Mastercard ile yaptığımız iş birliği sayesinde gücümüzü katlıyoruz. UPT olarak teknolojiyi yakından takip ediyoruz ve dijitalleşmeyi ajandamızın birinci sırasında tutuyoruz. Memleketler arası para transferi yapan kullanıcılarımıza en süratli ve en uygun fiyatlı eserleri sağlamak için çalışıyor, tüm yeni teknolojilerden bu maksat doğrultusunda faydalanıyoruz. Yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada UPT olarak insanların hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Tam 13 ülkede 40’ın üzerinde banka ve ödeme kuruluşu UPT altyapısını kullanarak tüm dünyaya para transferi hizmeti sunuyor. UPT olarak; küresel iş ortaklarımıza 10 yıldan uzun müddettir sağladığımız “as a service” hizmetimiz ile finansal inovasyona öncülük ediyoruz.

Mastercard ödeme şeması ile kullanıma sunulan UPTION Kart’ın tüm dünyada TL, USD yahut EUR ile harcama imkânı verdiğini anlatan Özat, “Buna ek olarak artık UPTION kullanıcıları, dünyadaki tüm Mastercard logolu kartlara para gönderimi gerçekleştirebiliyor. Ayrıyeten yeniden Mastercard iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Cross-Border Services hizmeti ile ABD, Çin, Avrupa SEPA Bölgesi ve İngiltere’deki banka hesaplarına para gönderimi yapabiliyoruz. Bu iş birliği ile, ABD ve Çin’deki banka hesaplarına para gönderim hizmetini, Türkiye’de sağlayan birinci ödeme kuruluşu olduk. Tüm bu iş birlikleri, kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırıyor, dijitalleşen dünyaya adaptasyonunu sağlıyor. Ödeme hizmetleri ve elektronik para bölümünde birincileri gerçekleştirmekten ve en kıymetlisi bu iş birliği ile kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştıracağımızdan dolayı epey keyifli ve gururluyuz” diye konuştu.

ABD’den Çin’e kadar para transferi

Mastercard’ın para transfer eseri Cross-Border Services ile çalışmaya başlayan UPTION, bu sayede kullanıcıların tüm kartlara para transferi yapabilmelerinin önünü açıyor. Mastercard ve UPTION yaptıkları bu iş birliğiyle Türkiye’de ödeme hizmetleri ve elektronik para dalındaki bir birincisi gerçekleştiriyor.

Bununla birlikte, Mastercard’ın Moneysend servisi ile UPTION kullanıcılara, tüm dünyadaki Mastercard logolu kartlara para transferi yapılabilmesi imkanını sunuyor. Kullanıcılar UPTION uygulamasına girerek yalnızca para göndermek istedikleri alıcının ismi, soyadı ve kartlarının ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numarasıyla süreçlerini gerçekleştirebilirken, alıcı da azamî 30 dakika içinde parasını kartında görebilir hale geliyor. Alıcı bu parayı ATM’den çekebileceği üzere, isterse kartlı alışverişlerinde kullanarak harcama yapabiliyor.

Düşük maliyet, süratli ve kesin tahlil

Yurt dışına para gönderme süreci banka uygulamaları ya da şubeler aracılığıyla gerçekleştirilirken birçok bilgiye gereksinim duyuluyor. Alıcının ismi, soyadı, bankası, banka hesap numarası, ülkesi, Swift kodu üzere birçok bilgiye gereksinim duyulmasının yanı sıra yüksek maliyet ve sürecin gerçekleşme vaktinin net olmaması bugünkü para transferi tahlillerinin zorlukları ortasında. UPTION ile tüm bu meseleler ve zorluklar ortadan kalkıyor. Mevcut tahlillere kıyasla daha düşük maliyetle ve süratlice para transferi yapılmasını sağlayan UPTION, sürpriz maliyetleri olmaması sayesinde yurt dışı para transferi konusundaki en büyük sorun olan bilinmezlikleri de ortadan kaldırıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu